Püskürtmeli Kurutucu (Spray Dryer)

Ürün Açıklaması

Kurum
 Süleyman Demirel Üniversitesi, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
Tarih
 2019
Kategori
Araştırma Laboratuvarı Cihazları, Eğitim Laboratuvarı Cihazları
Püskürtmeli Kurutucu (Spray Dryer), endüstride yaygın olarak kullanılan bir kurutma yöntemi olan Püskürtmeli Kurutma işleminin avantajlarını araştırma laboratuvarlarına taşıyan, hızlı ve verimli kurutma sağlayacak şekilde tasarlanmış bir sistemdir.

 

Ünite üzerinde borosilikat cam malzemeden imal edilmiş kurutma haznesi hava iletim hatları ve siklon bulunmaktadır.

Peristaltik pompa vasıtası ile pompalanan çözelti basınçlı hava yardımı ile atomize edilerek kurutma haznesinin üst kısmından beslenir. Aynı zamanda sıcaklığı ve debisi istenilen seviyede ayarlanmış sıcak hava da kurutma haznesinin üstünden beslenir. Çözeltide bulunan çözücü (su) buharlaşarak uzaklaşırken çözünen madde toz halinde kurutma haznesinin alt kısmından hazneyi terk eder. Tüm cam ekipmanlar kolaylıkla sökülüp takılabilmekte ve temizlenebilmektedir.

İletim hatları ile toz malzeme siklona gönderilir ve burada toz malzeme siklon vasıtası ile tutularak siklon altına monte edilen toplam haznesinde birikir. Hava ise siklonun üst kısmından sistemi terk eder.

PID sıcaklık kontrol sistemi ile sisteme beslenen hava sıcaklığı hassas olarak ayarlanabilmekte ve sistem üzerinde bulunan sıcaklık sensörleri sayesinde hem giriş hem de çıkışta hava sıcaklığı takip edilebilmektedir. Beslenen sıcak hava fanı hızı da ayarlanabilmektedir.

Atomizere beslenen çözelti debisi ayarlanabilmektedir. Aynı zamanda cihaz üzerinde bulunan hava regülatörü sayesinde çözeltinin atomize edilebilmesi için gereken hava basıncı ayarlanabilmektedir.

Tüm bu sistem uygun boyutlarda tasarlanmış* platform üzerine kullanımı kolaylaştıracak şekilde yerleştirilmiştir.

* Cihazın tüm tasarımını, boyutlarını ve görünümünü sipariş talepleri ve iyileştirme çalışmaları doğrultusunda son kullanıcı lehine olacak şekilde değiştirme hakkı saklı tutulmaktadır.
Detaylı bilgi için tıklayınız.